Myśl o zbudowaniu drzewa genealogicznego nie dawała mi spokoju, ale jak to zrobić aby zmieścić na jednej planszy ponad 500 imion z zachowaniem logicznego układu poszczególnych gałęzi, poszczególnych linii rodowych ułożonych w możliwie zgrabne drzewo przypominające stary dąb.
Wykonałem szkice na dużych arkuszach papieru doklejając ciągle następne arkusze aby zmieścić wszystkie gałęzie.
Za pierwszym razem wykonany szkic drzewa nie trzymał proporcji bo w jednym miejscu zagęszczenie gałęzi było bardzo duże, w drugim zaś było trochę pusto.
Próbę budowy drzewa ponowiłem i udało się na tyle na ile mogłem pozamieniać gałęzie zachowując ciąg logiczny od protoplasty rodu rycerza Popiela do najmłodszych latorośli urodzonych w ostatnich latach.
Pomyślałem że drzewo można zbudować w formie płaskorzeźby naklejonej na grubej sklejce. W tym celu zatrudniłem rzeźbiarza który z drewna wyrzeźbił pień drzewa, gałęzie i liście. Przy montażu okazało się że jest to ogromny ciężar i nie zachowuje proporcji grubości gałęzi do pnia drzewa. Dlatego też zdecydowałem się namalować sam całe drzewo na konstrukcji ze sklejki o grubości 10mm którą przygotował mi rzeźbiarz. Praca ta zajęła mi 2 miesiące.

Kółeczkiem czerwonym zaznaczony autor opracowania

Wybrane fragmenty tego drzewa (po kliknięciu powiększą się)

 

Czerwonym kółeczkiem oznaczony
autor opracowania

 
 

 
 

 
                                     

 


Wymiary drzewa: wys. 2,85m
szer. 2,30m
Ilość imion na drzewie – 563
Ilość liści – 723 w tym 160 liści pustych jako osoby prawdopodobne ale nieudokumentowane
Gałąź mojego opracowania dotycząca mojej linii rodowej wynosi 58 imion co stanowi ponad 10% całego drzewa.
Drzewo genealogiczne zawiera od 18 do 21 pokoleń począwszy od 1380r. do chwili obecnej.
Materiały źródłowe z których korzystałem to : strony internetowe, książka Pawła Popiela, księga rodu Popielów opracowana przez biuro genealogiczne, opracowanie kustosza z Muzeum Historycznego w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz opracowania własne.
Zdaję sobie sprawę że drzewo to choć bardzo duże to nie obejmuje wszystkich rodzin Popielów i część ludzi oglądających go w internecie będzie zawiedziona nie znajdując własnej gałęzi, zrobiłem jednak tylko to co mogłem korzystając z dostępnych materiałów.
Każdy kto nosi nazwisko Popiel może próbować odbudować swoją gałąź w formie luźnej lub ściśle powiązanej z jedną z gałęzi historycznych. Szanse takie zawsze są jeśli będą dobre chęci a ułatwić może mu to wybudowane drzewo całego rodu.
Wykonane drzewo rodu Popielów wywiozłem do Kurozwęk i zmontowałem w komnacie muzealnej pałacu własności Marcina Popiela.
Uważałem ze jest to najlepsze miejsce gdzie codziennie mogą go oglądać turyści.
Jest to na pewno ciekawostką dla zwiedzających pałac, bo tak dużego eksponatu drzewa genealogicznego jeszcze nikt nie widział.
 

[ Wpis do Ksiegi Gosci ]

[ Biezaca Ksiega Gosci ]

[ Poprzednie Ksiegi Gosci ]

[ Witryna na CD-ROMie ]

 


Jan Popiel  
&
Slawomir Popiel  

Witryna byla zalozona dnia 1998-6-15 i uaktualniona dnia 2007-05-11.
Copyright © 1998. Jan Popiel i Slawomir Popiel.